3 הטעויות הקריטיות שבונים ומשפצים עושים בתכנון חדר השירותים והאמבטיה ואיך למנוע אותם

אם אתם בונים בית חדש או משפצים בית קיים יש לכם הרבה על הראש ובדר"כ חדר השירותים הוא האחרון בסדר העדיפות שלכם. בדיוק במקום הזה הרבה אנשים נופלים ועושים טעויות שאחר כך עולות להם באיכות החיים יום יום להרבה שנים. מאמר זה בא לעזור לכם להמנע מטעויות אלו בעזרת כמה כלים פשוטים שיעזרו לכם לתכנן את חדר השירותים בצורה נכונה ובצורה שאתם ומשפחתכם תוכלו להנות מהבית החדש שלכם לשנים רבות קדימה. 

טעות מספר 1: תשתית ביוב לקויה

תשתית הביוב בחדר השירותים והאמבטיה היא קריטית. מספיקה טעות אחת בתכנון או בביצוע ואנו נשאר עם חדר שירותים שיאמלל את חיינו במשך שנים. הבעיות הנפוצות שהרבה אנשים סובלים מהם: סתימות במערכת הביוב וריחות לא נעימים. כבר בשלב התכנון צריך לשבת עם המתכנן ולהקפיד על מספר דברים:

  1. אסלות – להקפיד שיהיה צינור איורור שעולה לגג בצמוד לכל אסלה. צינור האיוורור דואג לשחרר לחצים ממערכת הביוב. העדר צינור כזה יכול לגרום לגזים מהביוב לחדור לחדר השירותים ולגרום להרבה אי נעימויות בכל פעם שנכנסים לחדר השירותים.
  2. מקלחונים ואמבטיות – להקפיד שמתוכננת קופסת אל-חוזר שמונעת חזרת ריחות וגזים ממערכת הביוב.
  3. תוואי הצנרת – להקפיד כבר בשלב התכנון שהתוואי יהיה קצר וישר ככל האפשר ישירות אל בריכת הביוב הקרובה. במיוחד באסלות חשוב ליישם את העקרון הזה על מנת למנוע סתימות מיותרות. גם במקלחות זה קריטי עקב השערות שלעתים קרובות יוצרות סתימות בביוב. אם התוואי הוא ישר וקצר ללא פיתולים מיותרים הסבירות לסתימות קטנה משמעותית.

טעות מספר 2: חוסר איוורור בחדר השירותים והרחצה

חוסר איוורור בחדרי רחצה בעייתי בעיקר עקב האדים והעובש שהם יוצרים על הקירות. במקרים כאלו תכנון חלון או ונטה יכול להקל ולעיתים לפתור את הבעיה. לעומת זאת, הרבה חדרי שירותים, במיוחד שירותי אורחים, נמצאים בחלל צפוף ולעיתים לללא איוורור מספק. הדבר מייצר מצבים מאוד לא נעימים במיוחד כאשר חדר השירותים נמצא מול אזור מחייה כמו הסלון או המטבח. 

במקרים כאלו גם ונטה לשירותים היא לא פתרון יעיל לנושא הריחות וגם חלון לא פותר את הבעיה בצורה מלאה בכל עונות השנה. למזלנו כיום יש כבר פתרונות הרבה יותר יעילים לנושא הריחות גם ללא חלון וללא ונטה לשירותים ואם אתם בשלב התכנון של חדר השירותים יש לכם אפשרות לייצר את התשתית הנכונה על מנת שתוכלו להשתמש בהם. 

הפתרון הכי יעיל למניעת ריחות בחדר השירותים שעובד מיידית בזמן השימוש באסלה הוא אינוונט. מדובר באסלה חכמה שמכילה בתוכה טכנולוגיה שיודעת לשאוב את כל הריחות בזמן השימוש ולפנות אותם ישירות למערכת הביוב. התוצאה מבחינת כל מי שמשתמש באסלה הזו היא שממש לא מריחים כלום ובעצם חלל חדר השירותים נשאר נעים ונקי מריחות גם עבור כל מי שיכנס לאחר מכן. פתרון זה הוא היעיל ביותר כיום כיוון שהוא שואב את הריחות מהמקור לפני שהם בכלל מצליחים להתפשט החוצה אל חלל החדר בעוד ששאר הפתרונות המוכרים כיום מנסים להתמודד עם הריחות לאחר שהתפזרו לחלל חדר השירותים.

כדי שיהיה אפשר להשתמש באסלה החכמה של אינוונט נדרשים מספר דברים:

1. יש להתקין מיכל הדחה סמוי בקיר – זה מתאים למיכלי הדחה סמויים בלבד (יש פתרון לאסלות מונובלוק אבל הוא פתרון חיצוני ולא אלגנטי כמו האסלה החכמה).

2. נדרשת הכנת חשמל במתח נמוך בזמן התקנת מיכל ההדחה לפי המפרט הבא (למי שאין חשמל יש גם פתרון עם סוללה נטענת שדורשת הטענה כל חודש).

3. במידה ומדובר בבית קיים עם אסלה תלויה – ניתן להחליפה לאסלה החכמה אך נדרש שקע חשמלי.

טעות מספר 3: לא חושבים לטווח ארוך

בתכנון סטנדרטי חושבים על הדברים הבסיסיים בלבד כמו סוג ומיקום הכלים הסניטרים, אך בפועל כשנכנסים לבית החדש ומתחילים לאכלס אותו ולהוסיף את כל הרהיטים הנדרשים ומוצרי החשמל שאנו רוצים, לעיתים מגלים כי לצערנו חדר השירותים והרחצה  לא ממש ערוך לכך. אספנו מספר דברים שמצאנו שהם הכי נפוצים. תנסו ללמוד מהם וליישם את הלקחים כך שלכם יהיה חדר שירותים ורחצה שכיף להשתמש בו לשנים הבאות:

1. לא מתכננים מספיק נקודות חשמל לכל המוצרים שאנו משתמשים בהם ביום יום – מברשת שיניים חשמלית, מכונת תספרות, מכונת גילוח, מחמם מגבות, מפשיר אדים תנוא חימום וכו'.

2. לא מתכננים מספיק מקום לשטחי אחסון כמו ארונות אמבטיה, ארונות אחסון, סלי כביסה, פחים, מתלי מגבות וכו'.

3. מרווח לא מספיק לכניסה, יציאה והתנהלות פנימית בתוך חדר השירותים והאמבטיה – אחד הדברים הכי לא נוחים זה להכנס לשירותי אורחים בצפיפיות כזו שבקושי מצליחים לסגור את הדלת , או לצאת מהמקלחת בלי שהמגבת קרובה ונגישה. נסו לחשוב קדימה כאילו אתם חיים היום בחדר השירותים והרחצה שתכננתם ונסו לראות איך תחיו שם בנוחות.

סיכום

אם אתם בונים בית חדש או משפצים בית קיים אל תשאירו את חדר השירותים והרחצה להיות האחרון בסדר העדיפות שלכם. במאמר זה למדתם איך להמנע מטעויות שהרבה אנשים סובלים מהם ואיך בעזרת כמה כלים פשוטים אפשר לתכנן את חדר השירותים בצורה נכונה ובצורה שאתם ומשפחתכם תוכלו להנות מהבית החדש שלכם לשנים רבות קדימה. מקווים שהפקתם ערך מהמאמר. במידה ותרצו ללמוד יותר על הפתרונות החדשניים של אינוונט לחצו פה: invent.co.il

שתפו:

Facebook
WhatsApp